System för tillbörlig aktsamhet

Som importör och primärproducent behöver du ha ett system för tillbörlig aktsamhet. Det innebär att du systematiskt samlar in information om dina produkter och bedömer risken för att råvaran inte är avskogningsfri eller inte har producerats i enlighet med lagstiftningen i produktionslandet.

Vad ett system ska innehålla beror på i vilket land som råvaran till produkterna har producerats. EU-kommissionen har delat in världens länder i lågriskländer, normalriskländer och högriskländer. Om råvaran kommer från ett lågriskland behöver riskbedömningen inte vara lika omfattande.

EU:s riskbedömning av länder

Vem behöver ha ett system för tillbörlig aktsamhet?

Du behöver ha ett system för tillbörlig aktsamhet om du

  • importerar råvaror eller produkter som omfattas av förordningen från länder utanför EU
  • är den som säljer nötkreaturet för första gången
  • är skogsägare som själv avverkar och säljer ditt virke
  • är köpare av stående skog som ska avverkas

Systemet för tillbörlig aktsamhet kommer att se olika ut beroende på om du är importör eller primärproducent i Sverige.

Om ditt företag räknas som en stor verksamhetsutövare ska företaget varje år, på sin webbplats, rapportera om sitt system för tillbörlig aktsamhet och om de åtgärder det har vidtagit för att leva upp till kraven i förordningen.

Informationsinsamling

Den information du samlar in om dina produkter ska tillsammans med riskbedömningen sparas i fem år. För varje produkt måste du ha information om följande.

  • En beskrivning av produkten, inklusive handelsnamn och typ
  • Trädarternas vetenskapliga namn (gäller trä- och pappersprodukter)
  • Kvantitet (vikt, volym eller antal enheter)
  • Produktionsland
  • Geolokalisering för markområden där råvaran har producerats och produktionsdatum eller produktionstidsrymd (för mikro- och små primärproducenter kan geolokalisering ersättas med postadress)
  • Namn, adress och e-postadress till din leverantör
  • Namn, adress och e-postadress till de företag du har sålt produkterna till
  • Information om att produkterna är avskogningsfria
  • Information om att produkterna har producerats i enlighet med lagstiftningen i produktionslandet

Du som importerar

Riskbedömning vid import av produkter med ursprung i normalriskländer och högriskländer

Information som du har samlat in om dina produkter från olika leverantörer ska utgöra underlag och stöd i att bedöma om risknivån är försumbar eller inte försumbar. Tycker du att det saknas information ska du begära ytterligare dokumentation från din leverantör. Tänk på att varje leverantör, produkt och geolokalisering ska bedömas. Olika trädarter ska också bedömas var för sig. Du ska dokumentera riskbedömningarna och uppdatera dem minst en gång per år. Riskbedömningarna ska sparas i fem år.

Viktiga frågor när du bedömer risk

Bland annat dessa frågeställningar ska vara med i riskbedömningen. Hela listan på vad du ska ta hänsyn till i riskbedömningen finns i artikel 10 i förordningen. 

  • Om produktionslandet är ett högriskland, normalriskland eller lågriskland enligt EU-kommissionens lista.
  • Förekomsten av skog i produktionslandet.
  • Förekomsten av urfolk i produktionslandet.
  • Samråd och samarbete i god tro med urfolk i produktionslandet.
  • Förekomsten av motiverade påståenden från urfolk om användningen av eller äganderätten till det område som används för att producera råvaran.
  • Den allmänna förekomsten av avskogning eller skogsförstörelse i avverkningslandet.
  • Källan, tillförlitligheten och giltigheten i de uppgifter som du har samlat in om din produkt.
  • Farhågor kring produktions- och ursprungslandet på grund av exempelvis korruptionsnivån, bristande brottsbekämpning, väpnad konflikt eller sanktioner från FN eller EU.
  • Leveranskedjans komplexitet.

Avskogningsförordningen (eur-lex.europa.eu)

Riskbedömning vid import av produkter med ursprung i lågriskländer

Om råvaran kommer från ett lågriskland enligt EU-kommissionens klassificering behöver du inte göra någon riskbedömning om det går att säkerställa att all råvara till produkterna som ingår i leveransen har producerats i lågriskländer.

För att säkerställa detta behöver du göra en bedömning av

  • leveranskedjans komplexitet,
  • risken för kringgående av förordningen och
  • om det finns risk för att relevanta råvaror eller produkter som kommer från högriskländer eller normalriskländer kan ha blandats in.

Du ska på begäran från Skogsstyrelsen kunna lämna dokumentation som visar att risken för kringgående av förordningen och inblandning av relevanta råvaror eller produkter från högriskländer eller normalriskländer är försumbar. Det finns inte specificerat vilken typ av dokumentation som krävs, men det är viktigt att dokumentationen går att koppla ihop med produkten.

Om du bedömer att det finns risk för att produkten innehåller råvara av okänt ursprung behöver du göra en riskbedömning på samma sätt som när du importerar produkter med ursprung i normalriskländer. Detta gäller även om du vet att råvaran av okänt ursprung kommer från lågriskländer.

Risksänkande åtgärder vid import av produkter med ursprung i normalriskländer eller högriskländer

Risknivån kan enbart bedömas från fall till fall, eftersom den beror på en mängd faktorer. Om du i din riskbedömning kommer fram till att det i princip inte finns någon risk för att produkterna inte uppfyller kraven, det vill säga att risken är försumbar, behöver du inte gå vidare och vidta risksänkande åtgärder.

Du behöver dock alltid ha en dokumenterad plan för risksänkande åtgärder i ditt system för tillbörlig aktsamhet. Av planen kan det till exempel framgår hur lång tid du ger dina leverantörer att komma in med dokumentation innan du vidtar åtgärder. Den kan också innehålla en strategi för vad som händer om det visar sig att en leverantör inte följt de krav som ditt företag ställer enligt avskogningsförordningen.

Om du i din riskbedömning kommer fram till att det finns risk för att produkterna inte uppfyller kraven måste du vidta risksänkande åtgärder. Det innebär att du måste försöka minska riskerna. Det kan du till exempel göra genom att begära in mer information från dina leverantörer. Du kan också ställa krav på att en tredje part genomför kontroll på produktionsplatsen.

Besluten om risksänkande åtgärder ska dokumenteras och ses över minst en gång om året.

Lyckas du inte få fram information som kan visa att risken är försumbar för att produkterna inte är avskogningsfria eller inte har producerats i enlighet med relevant lagstiftning måste du vidta åtgärder.

Du som verksamhetsutövare har en skyldighet att omedelbart meddela Skogsstyrelsen och dina företagskunder om du får information som tyder på att relevanta råvaror eller produkter som du handlar med inte lever upp till kraven i förordningen. Skogsstyrelsen kan komma att kräva att produkterna dras tillbaka från marknaden om det konstateras att de inte uppfyller kraven i förordningen.

Certifiering

Att produkten eller leverantören är certifierad innebär inte per automatik att alla krav i avskogningsförordningen är uppfyllda, men det kan underlätta då du ska visa tillbörlig aktsamhet.

  • Senast uppdaterad: 2026-01-09